Dzięki pozyskaniu unijnych dotacji trzy gminy z województwa podlaskiego – Gmina Zawady, Gmina Tykocin, Gmina Krypno, zrealizują inwestycje w odnawialne źródła energii o wartości ponad 800 tys. zł., te pieniądze zostały w środę (2.09) przyznane przez zarząd województwa.

Przyjęte projekty zostaną zrealizowane dzięki naborowi ogłoszonemu przez lokalną grupę działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W. i będą finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Trzy gminy – Gmina Zawady, Gmina Tykocin, Gmina Krypno wyposażą gospodarstwa domowe swoich mieszkańców w nowoczesne kolektory słoneczne. I tak Gmina Zawady zainstaluje na budynkach mieszkalnych 24 mikroinstalacje, Gmina Tykocin – 21 mikroinstalacje, natomiast Gmina Krypno – 14. Łączna moc zainstalowanych urządzeń w ramach projektów wyniesie ponad 200 kW.

Takie mikroinstalacje zainstalowane na dachu domu to energooszczędne i tanie rozwiązanie do podgrzania wody użytkowej czy wsparcia centralnego ogrzewania. Dzięki kolektorom mieszkańcy gmin pomogą też środowisku. Zaprzestanie spalania paliw kopalnych w piecach to zmniejszenie emisji do atmosfery szeregu groźnych dla zdrowia pyłów i gazów, to czystsze powietrze dla mieszkańców.

źródło: wrotapodlasia.pl