Blisko 600-letnie miasto Tykocin jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia. W naszych czasach zyskał miano perły baroku. Wielki historyk profesor Stanisław Herbst w studium poświęconym polskiej urbanistyce nazwał kompozycję przestrzenną Tykocina dalekim tchnieniem Placu Świętego Piotra w Rzymie. Dziś Tykocin, jest znany na całym świecie. Corocznie odwiedza go ok. 80 000 turystów, zachwycając się jego niezwykłą historią, nastojem i licznymi zabytkami.
Kościół Trójcy Przenajświętszej (1740-1750)
Doskonale zachowany barokowy zespół architektoniczny ufundowany przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych w polskiej architekturze barokowej. Pierwszy w Polsce, wybitny przykład adaptacji do potrzeb architektury sakralnej palladiańskiej koncepcji założenia pałacowego, stosowany w polskiej architekturze rezydencjonalnej dopiero w 2. poł. XVIII wieku. Wyposażenie barokowo-rokokowe.
Klasztor Bernardynów (1771-1790)
Doskonale zachowany, jednorodny stylowo, późnobarokowy zespół klasztorny ufundowany przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, o wyjątkowych walorach historycznych. Forma klasztoru założonego na rzucie podkowy pozwala zaliczyć obiekt do grupy klasztorów wzorowanych na barokowych rozwiązaniach pałacowych.
Dworek Administratora (XVIII w.) – obecnie budynek Urzędu Miejskiego w Tykocinie
Gmina Tykocin to także zachwycająca przyroda, ptaki i zwierzęta. Na terenie gminy znajduje się:
Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Narwi”, gdzie rzeka rozlewa się tworząc labirynt koryt, starorzeczy i malowniczych zakoli wypełniających całą szerokość doliny. Wokół roztaczają się obszary siedlisk regularnie użytkowanych rolniczo i terenów torfowo-bagiennych. Tereny podmokłe rozciągają się po obu stronach rzeki i są drugimi co do wielkości po Bagnach Biebrzańskich tego typu obszarem w Europie Środkowej. Okolice nadnarwiańskie są atrakcją ornitologiczną o każdej porze roku. Stwierdzono tu gniazdowanie ponad 150 gatunków ptaków.
Bagno tykocińskie zajmujące powierzchnię 400 ha. Stanowi ono fragment Doliny Narwi położonej między wsią Góra a miastem Tykocin. W jego skład wchodzą łąki, nieużytki, wody stojące oraz starorzecza.
Pentowo – Europejska Wieś Bociania
Pentowo siedlisko szlacheckie uhonorowane tytułem Europejskiej Wsi Bocianiej. Na dachach swoich zabudowań mieści ponad 25 gniazd bocianich.
Inne atrakcje przyrodnicze z terenu gminy Tykocin to liczne pomniki przyrody np. jesion wyniosły i aleja 155 drzew we wsi Stelmachowo, jałowiec pospolity we wsi Krosno, dwie lipy drobnoliściaste i dąb szypułkowy w Rzędzianach oraz głazy narzutowe we wsi Sierki i Leśniki.
Wzrastająca w ostatnich latach funkcja turystyczna i kulturalna gminy oraz rozrastająca się baza noclegowa sprawiły, że miasto i gmina Tykocin jest doskonałym ośrodkiem do organizowania zbiorowych form wypoczynku, szkoleń i kursów.
Kiermusy słyną z bazy turystyczno-noclegowej – znajduje się tam 5 drewnianych domów, tzw. Dworskie Czworaki, dworek, karczma, basen, ośrodek SPA, dom letniskowy zwany Domkiem Rasputina, most widokowy na rzece Narew, makieta granicy polsko-rosyjskiej, zamek Jantarowy Kasztel i inne atrakcje.