Zarządzenie Nr 85/2024

Burmistrza Tykocina

z dnia 4 listopada 2024 r.

w sprawie ogłoszenia konsultacji projektu Programu Współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.

Na podstawie art. 5 a ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1465), art. 5 a ust. 1 i 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) oraz uchwały NR XV/85/2019 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 25 października 2019 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Tykocin (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego z 2019 r., poz. 5118 z późn. zm.) zarządzam, co następuje:

§1.

  1. Zarządzam przeprowadzenie konsultacji społecznych do projektu Programu Współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.
  2. Treść obwieszczenia o konsultacjach stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia.
  3. Projekt, o którym mowa w ust. 1 stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§2.

  1. Zasięg konsultacji obejmuje terytorium Gminy Tykocin.
  2. Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie wyrażenia pisemnej opinii przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571) w okresie od 8 listopada 2024 r. do 20 listopada 2024 r. poprzez umieszczenie obwieszczenia o konsultacjach wraz z projektem uchwały na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Tykocinie, w biuletynie informacji publicznej w zakładce „Konsultacje społeczne” oraz opublikowanie treści ankiety na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Tykocinie i udostępnienie formularza ankiety w Punkcie Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Tykocinie.
  3. Na czas przeprowadzenia niniejszych konsultacji Sekretarz gminy będzie pełnił funkcję pełnomocnika ds. konsultacji społecznych.

§3.

  1. Uwagi w formie wypełnionej „ankiety konsultacji” dotyczące programu można będzie składać w następujących formach: osobiście w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Tykocinie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: sekretariat@umtykocin.pl lub za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miejski w Tykocinie, ul. 11 Listopada 8, 16-080 Tykocin.
  2. Ankieta konsultacji, o której mowa w ust. 1 stanowi załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
  3. Wszelkie uwagi, sugestie będą analizowane i uwzględniane w uzasadnionych przypadkach.

§4.

Wykonanie zarządzenie powierza się Referatowi Spraw Obywatelskich.

§5.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik nr 1 do

 Zarządzenia Nr 85/2024

 Burmistrza Tykocina

 z 4.11.2024 r.

 

OBWIESZCZENIE

 O KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH

Na podstawie art. 5 a ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1465), art. 5 a ust. 1 i 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) oraz uchwały NR XV/85/2019 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 25 października 2019 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Tykocin(Dz. Urz. Woj. Podlaskiego z 2019 r., poz. 5118 z późn. zm.), Burmistrz Tykocina informuje, iż:

Od 8 listopada 2024 r. do 20 listopada 2024 r. odbędą się konsultacje społeczne w sprawie projektu Programu Współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.

Konsultacje przeprowadza się poprzez składanie wniosków, uwag, opinii i propozycji zmian w formie pisemnej na „Ankiecie konsultacyjnej”. Ankiety można składać bezpośrednio w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Tykocinie, za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres pocztowy: Urząd Miejski, ul. 11 Listopada 8, 16-080 Tykocin lub przesyłać drogą elektroniczną na adres: sekretariat@umtykocin.pl, w dniach od 8 listopada 2024 r. do 20 listopada 2024 r.

Projekt Programu Współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego na rok 2025 oraz „Ankieta konsultacyjna” będą dostępne od 5 listopada 2024 r. do wglądu w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Tykocinie, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Urzędu Miejskiego www.umtykocin.pl

 

 

 

Załącznik nr 2 do

 Zarządzenia Nr 85/2024

 Burmistrza Tykocina

 z dnia 4.11.2024 r.

 

PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY TYKOCIN Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI WYMIENIONYMI W ART. 3 UST. 3 USTAWY Z DNIA

24 KWIETNIA 2003 r. O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE NA ROK 2025

 

Wstęp

§1. Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie określa sferę zadań publicznych, w których organy administracji publicznej, w tym samorząd gminy powinny współpracować z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami. Prowadzenie aktywnej polityki w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi jest jedną ze składowych efektywnego zarządzania gminą. Nie jest ono możliwe bez współudziału i akceptacji ze strony obywateli. Organizacje pozarządowe pełnią istotną rolę w życiu publicznym naszego społeczeństwa przyczyniając się do pełniejszego zaspokajania potrzeb wspólnoty, §a także do wzrostu poczucia odpowiedzialności za przyszłość Gminy. Silne organizacje pozarządowe są efektywnym partnerem w realizowaniu aktywnych polityk rynku pracy, dialogu społecznego, a także pobudzają aktywność i zaangażowanie mieszkańców gminy. Zasady współdziałania władz samorządowych z przedstawicielami lokalnych organizacji obywatelskich określa Program Współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na 2025 r., którego głównym celem jest kształtowanie ładu społecznego w środowisku lokalnym, poprzez budowanie partnerstwa między administracją publiczną a tymi organizacjami.

 

Postanowienia ogólne

2. 1. Ilekroć w niniejszym programie jest mowa o:

ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491)

organizacji – należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy,

programie – należy przez to rozumieć Program Współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.

Burmistrzowi – należy przez to rozumieć Burmistrzowi Tykocin;

Urzędzie – należy przez to rozumieć Urzędzie Miejskim w Tykocinie;

konkursie – rozumie się przez to otwarty konkurs ofert, o którym mowa w art. 13 ustawy.

Cel główny i cele szczegółowe programu

3. 1. Celem głównym programu jest poprawa jakości życia mieszkańców Gminy Tykocin, poprzez efektywną współpracę samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

  1. Cele szczegółowe:
  • budowanie społeczeństwa obywatelskiego;
  • wzmocnienie lokalnych działań, stworzenie warunków dla powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności lokalnych;
  • zwiększenie wpływu organizacji sektora pozarządowego na kreowanie polityki społecznej w Gminie Tykocin;
  • wzmocnienie w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za wpływ na życie lokalnej wspólnoty;
  • zwiększenie zaangażowania mieszkańców Gminy Tykocin w rozwiązywanie lokalnych problemów;
  • otwarcie na innowacyjność, poprzez umożliwienie organizacjom pozarządowym indywidualnego wystąpienia z ofertą realizacji projektów z zakresu zadań publicznych;
  • integracja podmiotów realizujących zadania publiczne;
  • wzbudzanie świadomości o potrzebie współpracy trójsektorowej tj. sektora prywatnego, samorządu i organizacji pozarządowych;
  • wzmocnienie potencjału i profesjonalizmu organizacji.

Zasady współpracy

4. Współpraca Gminy Tykocin z organizacjami odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

Zakres przedmiotowy

5. Przedmiotem współpracy Gminy z organizacjami jest realizacja zadań publicznych wymienionych w art. 4 ust.1 ustawy, które przyczyniają się do zaspokojenia potrzeb społecznych mieszkańców.

Formy współpracy

6. Współpraca z organizacjami odbywa się w następujących formach:

  • zlecania organizacjom realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie;
  • wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności;
  • konsultowania z organizacjami pozarządowymi projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;
  • tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej;
  • umowy o wykonanie inicjatywy lokalnej na zasadach określonych w ustawie;
  • umowy partnerskiej określonej w art. 28a ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 324 z późn. zm.), porozumienia albo umowy o partnerstwie określonych w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818) i porozumienia albo umowy o partnerstwie określonych w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. poz. 1079);
  • udzielania pomocy w organizowaniu spotkań otwartych, w miarę możliwości pomoc w organizowaniu transportu na organizowane wydarzenia, udostępnianie lokali na spotkania, szkolenia, konferencje;
  • podejmowania wspólnych działań na rzecz diagnozowania problemów i potrzeb mieszkańców Gminy Tykocin;
  • obejmowanie patronatem honorowym Burmistrza Tykocina wybranych przedsięwzięć organizowanych przez organizacje pozarządowe;
  • promowanie interesujących programów umożliwiających pozyskanie zewnętrznych środków finansowych.

Priorytetowe zadania publiczne

7. Priorytetowymi zadaniami publicznymi są:

1) w zakresie kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego:

  1. ochrona i rozwój dziedzictwa narodowego i kulturowego, ochrona tożsamości kulturowej,
  2. wspieranie inicjatyw artystycznych, twórczych i hobbystycznych, dbałość o rozwój artystyczny miejscowych twórców,
  3. wspieranie imprez i przedsięwzięć o charakterze artystycznym i kulturalnym,
  4. podejmowanie przedsięwzięć z zakresu kultury, promowanie osiągnięć miejscowych artystów, upowszechnianie muzyki, plastyki, teatru i recytacji, fotografii i filmu, tańca oraz projektów interdyscyplinarnych ze szczególnym uwzględnieniem działań dla dzieci, młodzieży oraz rodzin;
  5. wspomaganie rozwoju kultury i sztuki, w tym twórczości artystycznej oraz organizowanie przedsięwzięć artystycznych wzbogacających ofertę Gminy Tykocin.

2) w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, sportu, turystyki i krajoznawstwa:

  1. wspieranie treningów i szkoleń dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych,
  2. wspieranie imprez rekreacyjno-sportowych i turystycznych, umożliwiających mieszkańcom naszej gminy aktywne uczestnictwo,
  3. wspieranie organizacji zawodów i imprez sportowych oraz turystycznych;

3) w zakresie ochrony i promocji zdrowia:

  1. działania profilaktyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej dotyczącej chorób cywilizacyjnych,
  2. pielęgnowanie i rehabilitacja osób chorych, starszych i niepełnosprawnych,
  3. publiczna edukacja zdrowotna,
  4. wspieranie aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży;

4) w zakresie pomocy społecznej:

  1. prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie,
  2. udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, narkomania, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą,
  3. zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków,
  4. organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży,
  5. organizacja pozaszkolnych zajęć dzieci i młodzieży mających na celu rozwój zainteresowań,
  6. działania mające na celu aktywizację zawodową mieszkańców gminy, pomoc rodzinom najuboższym oraz osobom bezdomnym;
  7. udzielanie wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w celu poprawienia jakości życia i integracji społecznej.

5) w zakresie edukacji:

  1. wspieranie aktywności edukacyjnej dzieci i młodzieży oraz wyrównywanie ich szans edukacyjnych poprzez alternatywne formy edukacji,
  2. wspieranie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży,
  3. rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży naukami ścisłymi,
  4. wspieranie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży,
  5. promocja aktywnego spędzania czasu wolnego wśród dzieci i młodzieży,
  6. wspieranie edukacji historycznej i patriotycznej dzieci i młodzieży;
  7. prowadzenie działalności popularnonaukowej, popularyzatorskiej, szkoleniowej i samokształceniowej;

6) w zakresie działań proekologicznych:

  1. wspieranie powszechnej edukacji ekologicznej,
  2. upowszechnianie idei ochrony zwierząt,
  3. wspieranie i promowanie działań z zakresu ochrony przyrody,
  4. promowanie idei zrównoważonego rozwoju i zachowań proekologicznych,
  5. kształtowanie postaw proekologicznych związanych z korzystaniem ze środowiska, w tym konieczności oszczędzania wody i energii oraz segregacji odpadów,
  6. koordynacja i wspieranie działań na rzecz zwiększenia ekologicznej bazy dydaktycznej, w tym tworzenia przyrodniczych i ekologicznych ścieżek dydaktycznych oraz tworzenia zaplecza do działań proekologicznych,
  7. pomoc w organizowaniu szkoleń specjalistycznych, mających na celu propagowanie działań proekologicznych;
  • w zakresie rozwoju przedsiębiorczości:
    1. organizacja spotkań szkoleniowo – informacyjnych dotyczących pozyskiwania środków z programów krajowych i Unii Europejskiej.
  • w zakresie działalności charytatywnej:
    1. wspieranie działań mających na celu pozyskanie środków na prowadzenie przez organizacje działalności charytatywnej w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Okres realizacji programu

8. Program realizowany jest w okresie od 01.01.2025 r. do 31.12.2025 r.

Sposób realizacji programu

9. Program realizują:

  • Rada Miejska w Tykocinie – w zakresie wytyczania założeń polityki społecznej i finansowej gminy;
  • Burmistrz Tykocina – w zakresie realizacji założeń polityki społecznej i finansowej gminy, przyznawania dotacji celowych, zawierania umów i porozumień;
  • Urząd Miejski w Tykocinie – w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami, utrzymywania kontaktów pomiędzy samorządem i sektorem pozarządowym, opiniowania wniosków pochodzących od organizacji, doradztwa w sprawach dotyczących organizacji, dostarczania informacji organizacjom o możliwych źródłach finansowania ich działalności, konsultacji przy opracowywaniu wniosków o dofinansowanie ze źródeł ponadlokalnych;
  • realizacja programu odbywa się przy udziale organizacji prowadzących działalność na terenie Gminy Tykocin.

Wysokość środków planowanych na realizację programu

10. Wysokość środków na realizację programu w 2025 roku ustala się na kwotę 50 000 zł.

Sposób oceny realizacji programu

11. 1. Burmistrz dokonuje oceny realizacji programu w oparciu o następujące kryteria:

1) liczba organizacji pozarządowych i innych podmiotów biorących udział w realizacji programu;

2) liczba zadań zrealizowanych w ramach programu;

3) ilość osób uczestniczących w zadaniach zrealizowanych w ramach programu współpracy;

4) wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację programu;

5) wysokość środków finansowych zaangażowanych przez organizacje pozarządowe i inne podmioty w realizację zadań publicznych zlecanych organizacjom.

12. W terminie do dnia 31 maja roku następnego Burmistrz Tykocina przedkłada Radzie Miejskiej w Tykocinie sprawozdanie z realizacji programu.

Informacja o sposobie tworzenia programu oraz o przebiegu konsultacji

13. Projekt programu został poddany konsultacjom społecznym z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy.

14. Konsultacje przeprowadzono zgodnie z ustawą oraz w formie przewidzianej w uchwale Nr XV/85/2019 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 25 października 2019 r. w sprawie ustalenia określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Tykocin, w formie wyłożenia do publicznego wglądu projektu dokumentu podlegającego konsultacjom wraz z określeniem terminu na składanie uwag i wniosków odnośnie jego treści.

15. W przewidzianym terminie wniesiono/ nie wniesiono uwag do projektu.

Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych

konkursach ofert

16. 1. W celu przeprowadzenia otwartych konkursów ofert Burmistrz zarządzeniem:

1) powołuje komisje konkursowe do opiniowania ofert złożonych w otwartych konkursach ofert,

  1. Pracami komisji kieruje przewodniczący.
  2. Komisja wypracowuje stanowisko i przedstawia je w formie protokołu zawierającego proponowaną do przyznania kwotę.
  3. Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert i określenia wysokości kwoty przyznanej dotacji dokonuje Burmistrz.
  4. Informacje o rozstrzygnięciu konkursu ofert będą podawane do publicznej wiadomości w BIP, na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu.

Postanowienia końcowe

17. Zmiany w Programie mogą być dokonywane w trybie uchwały Rady Miejskiej.

 

Załącznik nr 3 do

 Zarządzenia Nr 85/2024

 Burmistrza Tykocina

 z dnia 4.11.2024 r.

ANKIETA KONSULTACJI

Programu Współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
na rok 2025

1. Podmiot zgłaszający

(nazwa organizacji i adres).

 

 

 

 

2. Osoba uprawniona do kontaktu :

–  imię i nazwisko

– Nr telefonu

– Adres pocztowy/e – mail.

 

 

 

3. Wskazanie dotychczasowego zapisu w projekcie konsultowanego dokumentu, których wymaga zmiany (paragraf, ustęp, punkt).  

 

 

4. Prezentowane stanowisko na temat wskazanego fragmentu.  

 

5. Proponowane zmienione brzmienie zapisu lub treść nowego przepisu do którego odnosi się uwaga.  

 

6. Uzasadnienie wprowadzonych zmian.  

 

 

7. Uwagi/ opinie dotyczące projektu konsultowanego dokumentu  

 

 

……………………………………………

( podpis osoby reprezentującej)

 

ankieta konsultacji

obwieszczenie

program współpracy

zarządzenie

Załącznik nr 3 – ANKIETA KONSULTACJI WERSJA EDYTOWALNA