W Tykocinie jest już piękna ścieżka edukacyjna nad Narwią. To inwestycja bardzo wyczekiwana przez mieszkańców i przedsiębiorców. Tykocin w ostatnich latach zmienił się, a wkrótce zmieni się jeszcze bardziej i bardziej będzie też atrakcyjny dla turystów.
To dolina górnej Narwi wyznaczyła miejsce, wokół którego zaczęli się osiedlać wieki temu pierwsi mieszkańcy dzisiejszego Tykocina. Piękne krajobrazy i życiodajna woda Narwi sprawiły, że to miejsce upodobało sobie tak wielu. Tykocin ma przede wszystkim bogatą historię, pełną znakomitych nazwisk, od starostów począwszy, na królach Polski skończywszy. I to dlatego, że jest stale obecny od połowy XV wieku, jako ważny, a niekiedy wręcz bardzo ważny ośrodek gospodarczy, handlowy, militarny i wreszcie kulturalny, warto przypomnieć lub przedstawić dzieje Tykocina tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się z bogatą przeszłością i znaczeniem tego miasteczka.
Burmistrz Tykocina od dłuższego czasu zabiegał o utworzenie ścieżki edukacyjnej, która przybliży historię miasteczka, jego bujne dzieje na przestrzeni ponad pięciu wieków, ale także pokaże walory przyrodnicze, które niewątpliwie są dodatkowym atutem pobytu turystów w Tykocinie. Półtora miliona złotych na budowę ścieżki dołożył zarząd województwa podlaskiego, któremu projekt ścieżki edukacyjnej bardzo przypadł do gustu. Szczególnie, że znajduje się ona w mieście z tak piękną i wielowiekową historią. Tykocin bowiem odgrywał niegdyś kluczową pozycję na mapie Polski. Dość wspomnieć, że było to miasto królewskie i wielokrotnie przebywał tu Zygmunt August, który miał w Tykocinie swoją królewską bibliotekę. Tykocin był również miastem, w którym znajdował się skarbiec, w którym spoczywały słynne arrasy, zaś w tykocińskiej twierdzy znajdował się arsenał ówczesnej Rzeczypospolitej.
Ścieżka edukacyjna w Tykocinie ma prawie 730 m. W ramach jej budowy powstanie pieszo-rowerowa nawierzchnia z kostki kamiennej, zamontowane zostaną stylowe ławki z drewnianymi oparciami oraz oświetlenie solarne. Do tego pojawiły się nowe kosze na śmieci, tablice edukacyjno-informacyjne oraz bogata szata roślinna. Burmistrzowi zależało przede wszystkim na wyeksponowaniu rzeki. Bo choć Narew jest nierozerwalnie związana z Tykocinem, to miasteczko bez ścieżki było od niej odwrócone.
„Ścieżka Pozwoli obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku i obcowania ludzi z naturą, z jednej strony, z drugiej strony wykaże troskę o zachowanie dobrego stanu przyrody. Dodatkowo nasadzenia nowej roślinności przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz przeciwdziałać będą zmianom klimatu. Także przez montaż oświetlenia solarnego” – argumentowano w projekcie uchwały, która po przyjęciu pozwoliła na przyznanie środków z budżetu województwa podlaskiego na budowę ścieżki edukacyjnej w Tykocinie.
W tej chwili dojazd do Tykocina jest bardzo dobry. Można dojechać do miasteczka od trasy S-8, ale i przez wsie, które również warto zobaczyć, bo mają swój urok. Sam Tykocin zachował doskonale historyczny, barokowy układ przestrzenny. Do tego w ostatnich latach rozwinęła się dość dobrze branża gastronomiczna, od niedawna także hotelowa, funkcjonują placówki kultury. Dodatkowymi atutami, które ściągają coraz liczniejszą grupę turystów są między innymi wydarzenia, takie jak rekonstrukcja szturmu na Zamek, który został odbudowany z ruin. Poza tym przez Tykocin przebiega szlak bociani, który ściąga miłośników przyrody.
Inwestycja w postaci ścieżki edukacyjnej została zakończona na progu jesieni 2021 i od razu stała się nową atrakcją miasta. Zapraszamy do odwiedzenia!