Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski istnieją ograniczenia dla cudzoziemców, które są związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych.
W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową mogą m.in.:
-
cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach, co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
1. wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
2. przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy.
Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi wypracowane zostały rozwiązania, umożliwiające przyjazd do Polski pracowników do prac sezonowych w rolnictwie. Chodzi o obcokrajowców głównie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie.
Minister Zdrowia dopuścił możliwość wykonania badania pod kątem koronawirusa pracownikowi sezonowemu, który jest ubezpieczony w KRUS bez ponoszenia kosztu badania przez zatrudniającego go rolnika/plantatora.
Pobieranie wymazów do badań PCR od pracowników, o których mowa w wytycznych, możliwe będzie w tzw. punktach „drive-thru”.
Dopuszczalne są także pobory wymazów bezpośrednio w gospodarstwach rolnych zatrudniających obcokrajowców – przez wykwalifikowanych próbkobiorców np. w uzgodnieniu z WOT (Wojska Obrony Terytorialnej).
Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/ulatwienia-w-przyjezdzie-pracownikow-sezonowych-do-polski